Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Duma i uprzedzenie - Problematyka

„Duma i uprzedzenie” to klasyka powieści angielskiej autorstwa Jane Austen, która została wydana w 1813 r. Składa się z 61 rozdziałów i utrzymana jest w konwencji romansu. Pisarka poruszyła też problematykę społeczno-obyczajową. W książce przedstawione zostało życie angielskich sfer wyższych przełomu XVIII i XIX w. Wątki romansowe wzbogacone trafnymi psychologicznymi obserwacjami, a także typowym dla autorki poczuciem humoru sprawiają, że książka do dziś cieszy się do dziś wielką popularnością i chętnie sięgają po nią nie tylko brytyjscy czytelnicy (w plebiscycie BBC z 2003 r. „Dumę i uprzedzenie” uznano za ulubioną książkę brytyjskiego czytelnika).

Powieść pisana była w latach 1796-1797, a jej pierwotny tytuł brzmiał: „First Impressions”, czyli „Pierwsze wrażenie”. Tytuł ten adekwatnie oddawał główną tezę autorki, która dowodziła, że przy zawieraniu znajomości pierwsze wrażenie często bywa mylące, a dokładniejsze poznanie kogoś może bardzo odmienić naszą o nim opinię.

„Duma i uprzedzenie” uchodzi za arcydzieło w dorobku Austen. Widać to zwłaszcza w zabawnym, momentami nawet i dickensowskim sposobie opisywania postaci głupich i niesympatycznych. Całość wzbogaca refleksja nad władzą pieniądza, znaczeniem majątku i pozycji społecznej. To one bowiem decydują o przyszłym życiu młodej panny pragnącej dobrze wyjść za mąż.

W historii małżeńskich planów panien Bannet są aspekty, które bez wahania moglibyśmy odnieść do czasów współczesnych. Bo, choć autorka porusza problemy swoich czasów, to jednak czytając „Dumę i uprzedzenie”, ma się nieodparte wrażenie, ze zarysowane w niej problemy są uniwersalne. Nawet jeśli wybierając partnera nie kierujemy się wyłącznie jego „posagiem”, to jednak nie da się ukryć, że wciąż dominuje przekonanie o znaczeniu pieniądza. Od czasów Austen nie zmieniły