Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Duma i uprzedzenie - streszczenie

wprawia Lizzy w niemałe zakłopotanie. Następnego dnia Darcy zapoznaje Elżbietę ze swoją siostrą i oboje zapraszają towarzystwo na obiad. Podczas niego Darcy nie spuszcza wzroku z Lizzy. W końcu i sama Lizza zaczyna darzyć go coraz większą sympatią.

Sielską atmosferę przerywa jednak pilna wiadomość z domu. Okazuje się, że młodsza siostra Lidia uciekła wraz z Wickhamem. Kiedy Darcy się o tym dowiaduje, jego znajomość z Lizzą i uczucia, jakie wobec siebie żywili, tracą na intensywności.

Lizzy wraca więc do domu, tymczasem jej ojciec wyjeżdża z panem Gardinerem do Londynu, aby odnaleźć uciekinierów. Niespodziewanie przychodzi jednak wiadomość, że Lidia poślubi Wickhama w zamian za to, że oficer otrzyma pieniądze od wuja Gardinera. Już zaślubieni, Lidia i Wickham odwiedzają państwa Bennetów. Lidia wygaduje się, że tak naprawdę to pan Darcy odszukał ich w Londynie i zaoferował im pokrycie wszystkich kosztów niezbędnych do zawarcia małżeństwa. Kiedy młoda para już wyjeżdża, okazuje się, że właśnie wrócił pan Bingley. Nazajutrz przychodzi on w odwiedziny razem z panem Darcym, dzięki czemu stosunki towarzyskie zostają odnowione. Bingley oświadcza się wówczas Jane, a jego oświadczyny zostają natychmiast przyjęte. Darcy z kolei odnosi się do Elżbiety z pewną rezerwą i dystansem, dlatego młoda panna Bennet ma wątpliwości, czy i on poprosi ją o rękę.

Do Longbourn przybywa też lady Katarzyna, która natychmiast chce w jakiejś sprawie rozmówić się z Elżbietą. Pyta ją o to, czy rzeczywiście zaręczyła się z panem Darcym. Okazuje się bowiem, że jej córka już od dawna była z nim zaręczona. Lizza nie potrafi obiecać, że stanowczo odrzuci ewentualne zaręczyny – głęboko urażona tym lady Katarzyna wyjeżdża.

W końcu Lizza spotyka się na osobności z panem Darcym. Wyjaśniają sobie wszystkie zawirowania.


Komentarze

    8 + 6 =