Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Duma i uprzedzenie - streszczenie

przejawiały wobec niej niechęć z racji niezbyt pokaźnego posagu.

W jakiś czas potem Jane wyjeżdża do Londynu – do wujostwa Gardiner. Lizzy ma nadzieję, że siostra spotka się tam z Bingleyem. Sama natomiast wyjeżdża do Charlotty, która wraz z pastorem Collinsem mieszka na wiejskiej plebanii. Tutaj zawiera znajomość z miejscową dziedziczką – ciotką pana Darcy’ego i z protektorką Collinsa – panią Katarzyną de Bourgh i jej córką. W miejscowości Rosings zjawia się też sam Darcy i jego kuzyn, pułkownik Fitzwilliam. Lizzy dowiaduje się od pułkownika, że pan Darcy wyperswadował Bingleyowi związek z panną Jane nieposiadającą większych koneksji.

Panny Bennet coraz częściej zjawiają się na plebanii. Któregoś dnia Darcy niespodziewanie oświadcza się Lizzy. Elżbieta po tym, czego ostatnio się o nim dowiedziała i po poznaniu rzeczywistego stosunku Darcy'ego wobec jej rodziny, odrzuca tę propozycję. Jednocześnie wyjawia Darcy’emu, co naprawdę o nim myśli.

Darcy jest jednak nieustępliwy i ciągle szuka kontaktu z Lizzy. Któregoś dnia podczas spaceru w parku wręcza jej list, w którym wyjaśnia, że obalenie testamentu ojca nie jest w najmniejszym stopniu jego winą. Ponadto wyjawia Lizzie, że Wickham usiłował kiedyś uwieść jego siostrę. Lizzy przekonuje się więc, że z niektórych spraw Darcy mógł rzeczywiście nie zdawać sobie sprawy. Nie jest jednak jeszcze gotowa na przyjęcie oświadczyn i z mieszanymi uczuciami opuszcza hrabstwo Kent, otrzymuje bowiem zaproszenie do państwa Gardiner, którzy proponują jej objazdową wycieczkę po hrabstwie Derby. Przy okazji postanawiają odwiedzić posiadłość pana Darcy’ego w Pemberley. Nie zastawszy jednak właściciela, zostają oprowadzeni przez gospodynię po całej posiadłości. Okazuje się, że pan Darcy wrócił dzień wcześniej z Londynu, a niespodziewane spotkanie


Komentarze

    2 + 10 =