Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Duma i uprzedzenie - streszczenie

Bennet i młodsze siostry, które pozbawione towarzyskiej ogłady nie potrafią właściwie się zachować, przez co popełniają kilka nietaktów.

Spokojne życie panien w Longbourn zakłóca przybycie do Maryton pułku milicji, w którym służy George Wickham – bardzo przystojny oficer łamiący serca niejednej z dam. Do Maryton przyjeżdża też pastor Collins, który na drodze prawa majoratu ma odziedziczyć majątek pana Benneta. Pastor Collins ma też plany ożenienia się z jedną ze swoich kuzynek. Wybiera Jane, jednak pani Bennet tłumaczy mu, że Jane jest już prawie zaręczona. Pastor kieruje więc swą uwagę na Elżbietę, ale ta  nie jest nim zainteresowana. Perspektywa życia z pompatycznym nudziarzem, którego wcale nie darzy szacunkiem, w ogóle do niej nie przemawia i nie chce w taki sposób spędzić reszty życia. Wizja bezpiecznego i dostatniego życia u boku pastora znajduje jednak uznanie u Charlotty Lucas (sąsiadki Bennetów), która bez chwili wahania przyjmuje oświadczyny. Zdaniem Lizzy Charlotta nie zazna u boku pastora prawdziwego szczęścia. Sama Lizzy natomiast jest natomiast bardzo w Wickhamie, który okazuje się mieć pewne związki z panem Darcym – jest synem dawnego rządcy majątku Darcych. Wickham wyjawia przed Elżbietą, a potem przed resztą towarzystwa niegodziwe postępowanie pana Darcy’ego, który utrudniał mu otrzymanie pewnej sumy pieniędzy zapisanej mu w testamencie przez starego pan Darcy’ego. Lizzy uznaje więc, że jej wyraźna niechęć wobec Darcy’ego była całkowicie uzasadniona.

Tymczasem Bingley niespodziewanie opuszcza posiadłość Netherfield Park i wyjeżdża do Londynu. Co więcej, prawdopodobnie zostanie gam na stałe. Zakochana w nim bez reszty Jane jest zrozpaczona, ale stara się tego nie okazywać. Zauważa to jednak Lizzy, która za nieszczęście Jane obwinia siostry Bingleya, które


Komentarze

    4 + 10 =